Onnea Yli-Lesti Seura!

Vuoden Keskipohjalaiseksi kyläksi 2023 julkistettiin eilen Yli-Lesti.

Yli-Lesti on Lestijärven kylä, joka sijaitsee noin 7 km kuntakeskuksesta Kinnulaan päin. Yli-Lesti Seuran lisäksi kylällä toimii aktiivisena myös metsästysseura ja sos.dem. yhdistys. Yli-Lesti-seura on perustettu vuonna 1984 ja on toiminut siten kohta 40 vuotta Yli-Lestin kylän merkittävimpänä puolestapuhujana ja kehittäjä.

Seuran alueella on noin 200 asukasta, joista 54 maksaa jäsenmaksun. Seura toimii läheisessä yhteistyössä muiden paikallisten yhteisöjen ja Lestijärven kunnan kanssa. Lestijärven kunnan päättäjinä Yli-Lesti-seuran jäseniä on useita mikä takaa hyvän pohjan kylän toimintojen kehittämiseen ja ylläpitoon. Yli-Lesti-seura palkittiin Keskipohjalaisten Kylien vuoden kylänä edellisen kerran vuonna 2005. Kylällä on kaksi työväentaloa eri yhdistyksillä yhteisöllisinä kokoontumispaikkoina. Talojen kunnosta huolehditaan ja niistä toinen on aktiivikäytössä, mikä mahdollistaa myös muiden yhdistysten toiminnan tiloissa.

Onnea koko kylälle!

jutut


Posted

in

,

by